Günümüzde küçük yerleşim yerlerinden kaynaklanan evsel atıksularının arıtımına yönelik en yaygın uygulama biyolojik paket arıtma sistemleridir. Paket arıtma sistemleri; kooperatifler, oteller, moteller, kampingler, toplu konutlar, lojmanlar, askeri birlikler, kampüsler, çiftlikler, yazlık siteler, dinlenme kampları, şantiyeler, fabrikalar, hastaneler, okullar, restaurantlar, organize sanayi bölgeleri ve kasabaların atıksularının arıtılmasında ideal çözümdür.

Diğer arıtma sistemlerine nazaran kapsamlı ve müstakil tesislere ihtiyaç duymaz. Tek hacim içerisinde ve metrekarelerle ifade edilebilecek alanlarda uygulanarak esnek ve modüler bir yapıda çalışır.

Paket Atıksu Arıtma tesisi; havalandırma, çökeltme, Çamur deposu (stabilizasyon) ve klor temas bölümlerinden oluşan biyolojik aktif çamur prensibi ile çalışan bir sistemdir.

Paket arıtma tesisi çelik malzemeden imal edilmektedir ve epoksi boyalıdır. Su ile temas halinde olan tesisatlar PVC olup korozyon oluşmaz.

Sürekli tip Paket Atıksu Arıtma Sistemleri özellikle büyük debiler için kullanımı uygun olan bir arıtma prosesidir.
Biyolojik paket arıtmaya gelen atıksu ile devamlı beslenerek arıtım, paket arıtmanın içerisinde havalandırma, çöktürme şeklinde devamlı bir şekilde devam eder.

Sürekli tip Paket Atıksu Arıtma Sistemleri ise havalandırma ve çökeltim periyotlarının ayrı tanklar içerisinde olduğu arıtma sistemleridir Atıksu geldiği sürece arıtma aktif olarak çalışmaktadır.